Co wybrać w szkole językowej – zajęcia indywidualne czy grupowe?

Istnieją dwa podejścia do nauki języków obcych – indywidualne i grupowe, oba z których są proponowane przez każdą (również i naszą) szkołę językową. Każdemu z nich towarzyszy szereg zalet, ale i kilka wad. To, którą z nich powinniśmy wybrać powinno zależeć od naszych indywidualnych preferencji, ukierunkowania naszej nauki oraz tego, w jakich warunkach czujemy się najlepiej. W naszym dzisiejszym wpisie skupimy się na zaprezentowaniu zalet obu tych rozwiązań, ale i na wspomnieniu o wadach, które mogą iść w parze z nimi.

Plusy i minusy zajęć grupowych

Zajęcia grupowe w szkole językowej najprościej jest porównać do lekcji w szkole, w której jeden wykładowca stara się przekazać wiedzę innym – w szkołach językowych odbiorcami są jednak wyłącznie osoby rzeczywiście zainteresowane nauką, a nie skupiające się na tym, jak „przetrwać do kolejnych zajęć”. Wykładowcami z kolei są tutaj w większej części tak zwani native speakerzy, czyli osoby, dla których język obcy, którego się uczymy jest tym rodzimym. Istnieje mnóstwo zalet towarzyszących sięgnięciu po zajęcia grupowe. Do tych podstawowych należą:

• możliwość ćwiczenia w parach i grupach – w czasie zajęć grupowych jesteśmy w stanie ćwiczyć nasze umiejętności nie z jedną, a z wieloma różnymi osobami. Możemy uczyć się nie tylko na błędach własnych, ale i tych popełnianych przez innych;
  • szybsze przełamywanie bariery językowej – dzięki temu, że w obrębie zajęć grupowych rozmawia się zwykle niemal wyłącznie w języku obcym (w szczególności na zaawansowanych poziomach), łatwiej jest przełamać barierę i pozbyć się nieśmiałości;
  • motywacja ze strony innych uczących się – zajęcia grupowe stanowią świetne miejsce do nawiązywania nowych znajomości, co z kolei prowadzi do większej motywacji do nauki i sprawia, że przebiega ona w przyjemnej, zachęcającej atmosferze;
  • niższa cena – kursy grupowe są zwykle tańsze od zajęć indywidualnych – wszystko ze względu na ich specyfikę, która pozwala rozbić ich koszt na wszystkich ich uczestników.

Zajęcia grupowe mają jednak to do siebie, że dla niektórych bywają niewystarczające. Tempo nauki każdej z osób jest inne, a wykładowca musi „podążać za swoim programem”. Często konieczne jest zatem dokształcanie się w domu, co jednak przy takiej dozie motywacji nie powinno być problemem. Wiele osób może wstydzić się posługiwać językiem obcym przed innymi. Jest to jednak nieśmiałość naturalna i możliwa do przełamania.

kursy językowe

Zajęcia indywidualne – co przemawia właśnie za nimi?

Z drugiej strony oferty każdej, w tym naszej, szkoły językowej są kursy indywidualne, a zatem takie, na które uczęszczamy w pojedynkę, a w których nauczyciel jest do naszej wyłącznej dyspozycji. Stosując porównanie w stylu tego zamieszczonego w przypadku zajęć grupowych, te indywidualne można porównać do profesjonalnych korepetycji. Do ich najważniejszych zalet można więc zaliczyć:

• program szyty na miarę naszych potrzeb – zapisując się na zajęcia indywidualne możemy mieć pewność, że będą one odpowiadały naszym wymaganiom związanym z poziomem. Nie zaczniemy się więc uczyć rzeczy zbyt trudnych bez wiedzy na temat podstaw, ale i odwrotnie – nie będziemy po raz kolejny przyswajać podstaw, gdy te są nam już doskonale znane;
  • pracę we własnym tempie – podczas zajęć indywidualnych możemy mieć pewność, że tempo ich przebiegu będzie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb;
  • elastyczność godzinową – podczas gdy zajęcia grupowe odbywają się w ściśle określonych godzinach, niemożliwych do przesunięcia (głównie ze względu właśnie na ten grupowy charakter), zajęcia indywidualne można – z pewnymi granicami, oczywiście – dostosować do swoich własnych preferencji w tym zakresie;
  • możliwość nauki specjalistycznego słownictwa – podczas gdy zajęcia grupowe zazwyczaj biorą pod uwagę uniwersalne słownictwo, zasady gramatyczne i inne, lekcje indywidualne są w stanie skupić się na konkretnej branży, w obrębie której najczęściej się poruszamy i wewnątrz której chcielibyśmy specjalizować się również w języku obcym;
  • indywidualne podejście – wykładowca, który prowadzi zajęcia indywidualne dba wyłącznie o nas i o to, byśmy radzili sobie z właściwym przyswajaniem języka obcego. Nasze ewentualne problemy nie są więc ignorowane i tłumione przez grupę, a wszelkiego rodzaju wątpliwości są na bieżąco rozwiane.

Zajęcia indywidualne w nieco mniejszy sposób uczą komunikacji z innymi osobami. Prawda, jesteśmy w stanie porozmawiać z naszym wykładowcą, jednak nie wymienimy zdań z osobami o różnym poziomie językowym. Również cena kursów indywidualnych jest nieco wyższa, co jest jednak naturalne, z uwagi na ich charakter.

Ciężko jest powiedzieć, który model uczenia się języka obcego w szkole językowej jest tym idealnym. Wszystko bowiem zależy tutaj od naszych preferencji oraz tego, który z nich będzie stwarzał komfortowe warunki do nauki dla nas samych. Zanim zatem zdecydujemy się na wybrany z nich, zastanówmy się, który przyniesie nam najwięcej dobrego. Zawsze możemy też spróbować każdego z nich i przekonać się na własnej skórze, który bardziej do nas trafia. Oba są zresztą dostępne w ofercie naszej szkoły językowej.

Pozycjonowanie strony zapewnia Wild Moose