Jak przygotować się do matury z języka obcego?

Matura z języka angielskiego czy niemieckiego już tak blisko. Zastanawiamy się więc nad tym, co jeszcze można zrobić, aby odpowiednio przygotowanym do niej podejść. W gruncie rzeczy na ostatnią chwilę zbyt wiele nie zrobimy, ale jeśli odpowiednio wcześniej zaczniemy się przygotowywać, z pewnością efekt końcowy nas zadowoli. Szczególnie istotna jest więc tutaj konsekwencja, systematyczność, jak również i zdroworozsądkowe podejście do tematu. Co więc zrobić, aby zdać maturę na satysfakcjonującą nas ocenę? Jak podejść do tematu nauki języka, by posługiwanie się nim nie stanowiło dla nas problemu?

Działanie zwiększające szansę na dobry wynik

Bez względu na to, czy nasza matura jest za dwa tygodnie, za miesiąc czy za pół roku, nie ma czasu do stracenia. Musimy zrobić wszystko, aby odpowiednio wykorzystać jeszcze ten czas, jaki nam pozostał. Dobrze wykonana praca na pewno znacząco zwiększy nasze szanse na dobry wynik. Możemy więc wykorzystywać wszelkie możliwe metody, aby tylko były one strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze, stres i nerwy w tej chwili musimy odłożyć na bok, ponieważ działają one demotywująco na cały proces tej nauki. Spokój i tylko spokój jest w stanie nas uratować, dlatego też na niego należy postawić. Po drugie, nadmiar jest szkodliwy. Uczenie się, jak najbardziej pomoże nam usystematyzować wiedzę czy zdobyć jeszcze trochę dodatkowych słów do naszego słownika. W dwa miesiące jednak nie jesteśmy w stanie stać się nagle osobami doskonale posługującymi się językiem. Na to trzeba pracować latami, a przygotowanie do matury na chwilę przed, jest jedynie powtórzeniem pewnej wiedzy i ,,dołożeniem” sobie kilku dodatków. Jakie więc są sposoby na to, by odpowiednio dobrze przygotować się do tej matury? Co należy zrobić, aby nauka przyniosła efekty i taką ocenę, jakiej byśmy oczekiwali?

Po pierwsze – jak najwięcej słuchania

Słuchanie to najlepszy sposób na to, by móc utrwalić słownictwo, poprawić wymowę, obyć się z językiem obcym. Doskonale jest więc słuchać radia w danym języku, oglądać wiadomości w TV, postawić na muzykę zagraniczną czy korzystać z materiałów dla maturzystów, które pozwalają odtwarzać różnego rodzaju historie. Szczególnie ważne jest więc tutaj to, by być z tym językiem cały czas. Warto zrobić wszystko, by było go jak najwięcej. Na jakiś czas zrezygnujmy z ulubionych piosenek polskich wykonawców i słuchajmy utworów zagranicznych, starając się wsłuchać w sens śpiewanych słów. Jeśli będziemy z takim językiem obcować coraz bardziej, z pewnością rozumienie wyrazów czy zwrotów, przyjdzie do nas z niebywałą lekkością. Co więcej,nagle sami będziemy potrafili konkretne wyrażenia wprowadzać w nasze dialogi. 

szkoła języków obcych matura

Po drugie  – czytanie na głos

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo czytanie na głos może mieć ogromny wpływ na to, jak zrozumiemy dany tekst i ile uda nam się z niego wyciągnąć. Poprzez czytanie na głos można przede wszystkim obyć się z językiem w mowie. Jest to szczególnie istotne w trakcie matury ustnej. Często zdarza się tak, że umiemy konkretne słowa, wyrażenia czy zdania, ale mamy barierę w mówieniu. Poprzez czytanie na głos można niejako ,,rozruszać” swój język i przywyknąć do mówienia w konkretnym języku obcym. Co czytać? Tak naprawdę wszystko, co może nas zainteresować. Nie chodzi tutaj tylko o to, by czytać cokolwiek, ale aby i samemu dla siebie uzyskać ciekawe i warte uwagi informacje. Można więc postawić na książkę, można wybrać artykuł w prasie, czy na przykład przeczytać wpis na jednym z blogów. Grunt, to mówić na głos, by odpowiednio przywyknąć do swojego głosu w innym języku, niż polski.

Po trzecie – ciekawe cytaty

Jeśli w grę wchodzi przygotowanie się do matury, tutaj oprócz odpowiedniego słownictwa i pewnych umiejętności językowych, ważne są i inne rzeczy. Warto czymś egzaminatorów zaskoczyć i to na maturze ustnej i na pisemnej. Idealnym do tego rozwiązaniem jest znajomość odpowiednich przysłów i cytatów w danym języku, które są na tyle uniwersalne, aby można je było zastosować. Jedni starają się uczyć ich na pamięć, niczym regułę z Wikipedii. Można jednak i postawić na bardziej nowoczesne metody ich zapamiętywania w postaci fiszek czy karteczek przyklejanych w widocznych częściach, tak, aby móc w wolnej chwili wciąż do nich wracać. W ten sposób nie uczymy się, a nawet nie wiemy kiedy, teksty te pamiętamy.

Po czwarte – powtarzanie z umiarem

Kiedy matura jest już całkiem blisko, kluczowe znaczenie ma tutaj umiar. Wbrew temu, co mówi wielu – te ostatnie chwile nie powinien być czasem pochłaniania już nowych treści. Tutaj należy rozsądnie, spokojnie i bez nerwów podejść do powtórzenia materiału. Na jego przyswajanie jest zdecydowanie za późno, a więc dobrze jest utrwalić sobie to wszystko, co wiemy i ile potrafimy. Najważniejsza jest umiejętność konstruowania wypowiedzi, zarówno pisemnych, jak również i ustnych. Do tego musimy znać jak największy zasób słów, a na pewno z każdym zadaniem poradzimy sobie bez problemu.