Nauka języków od najmłodszych lat

Języki obce są czymś, co odgrywa ważną rolę w życiu każdego Polaka – i wszystko wskazuje na to, że będzie odgrywać coraz większą. Właśnie dlatego nie dziwi fakt, że już od jego najmłodszych lat chcemy przygotować nasze dziecko w jak najlepszy sposób i sprawić, by już za młodu pozyskało umiejętność posługiwania się językiem obcym. Czy jednak warto uczyć dziecko języka? Czy to nie jest strata czasu? Czy nie nauczy się go w szkole? Odpowiedzi na te, ale i na inne pytania postaramy się udzielić w naszym dzisiejszym wpisie.

Co daje szybkie rozpoczęcie nauki języka obcego?

Zachęcając dziecko do nauki języka obcego w już wczesnych latach jego życia mamy większą szansę na to, że rzeczywiście się nim zainteresuje, a w późniejszych etapach swojej edukacji nie będzie traktowało uczenia się go jako nieprzyjemnego obowiązku. Wczesna nauka języka obcego pozwala znacznie szybciej go opanować – im młodsze jest dziecko, tym szybciej chłonie wszystkie informacje i całą wiedzę, jaką się mu przedstawia. Doskonałym dowodem na to są dzieci, które we wczesnych latach swojego życia wyjechały zagranicę i bardzo szybko posiadły zdolność posługiwania się dwoma językami.

Szybkie rozpoczęcie nauki języków obcych to też lepsze wejście dziecka w nieco doroślejsze życie. Znając już język, choćby w stopniu podstawowym, będzie miało jedną rzecz mniej do nauki, a zatem będzie mogło skupić się na innych – również bardzo istotnych – rzeczach.

O czym należy pamiętać chcąc nauczyć dziecko języka?

Samo postanowienie co do tego, że chce się nauczyć własne dziecko języka obcego niestety nie wystarczy. Trzeba bowiem podjąć odpowiednie działania, które doprowadzą do tego. Należy przy tym pamiętać, że najmłodsi ludzie nie pojmują jeszcze konceptu nauki – nie oznacza to jednak, że nie są w stanie się do niej przyłożyć. Wprost przeciwnie – jeżeli ta okaże się dla nich odpowiednio angażująca (albo po prostu nie będzie dla nich nudna), jest w stanie poczynić cuda. Jeżeli zatem planujemy od najmłodszego uczyć nasze dziecko języka, pamiętajmy, że:

  • chłonie ono wiedzę nie tylko przez posługiwanie się językiem – wystarczy, że go słucha i towarzyszy temu odpowiedni kontekst, by powoli pojmowało tenże język;
  • w najmłodszych latach warto otaczać dziecko językiem – często uczy się ono języka obcego w pełni podświadomie. Powinniśmy dawać mu do tego szanse, na przykład włączając mu bajki w tymże języku, albo też zachęcając do grania w gry w zagranicznej wersji językowej – nawet jeśli nie będą typowo edukacyjne, na pewno pomogą;
  • warto sięgnąć po usługi profesjonalnej szkoły językowej – szkoły językowe takie jak MAK doskonale wiedzą, jak obchodzić się z dziećmi i w angażujący sposób uczyć je języka – przez zabawę i śmiech, a nie siedzenie przy książkach Zawsze lepiej jest powierzyć to specjalistom – choć należy liczyć się z kosztem, można śmiało traktować to jako inwestycję;
  • najmłodsi uwielbiają zabawę – warto więc łączyć naukę języka obcego z tańcem, śpiewaniem i innymi formami aktywnej zabawy;
  • najpierw powinno się wprowadzić dziecko w świat języka obcego – nie warto nazywać nauki po imieniu (w szczególności mówić dziecku, że „musi” czy „powinno” się uczyć). Na samym początku liczy się ekspozycja na język i po prostu używanie go jak najczęściej (jeśli się go zna, oczywiście) lub włączanie go w telewizji czy Internecie w tle, by najmłodszy podświadomie z nim obcował.

szkoła języki dla dzieci

Jakiego języka uczyć od najmłodszych lat?

Szukając języka odpowiedniego dla naszego dziecka mamy sporo opcji do wyboru. Choć jednak obecnie na rynku pracy istnieje ogromne zapotrzebowanie na języki mniej popularne i szablonowe, nie wiadomo, jak będzie za kilkanaście lat. Właśnie dlatego warto postawić na język jak najbardziej uniwersalny – taki, który z wielkim prawdopodobieństwem przyda się, niezależnie od trendów na rynku pracy i wśród osób młodych. Takim językiem może być zarówno język angielski (aktualnie jeden z podstawowych), jak i język niemiecki.

Świetną sytuacją w uczeniu najmłodszych języka jest taka, w której my sami się nim posługujemy. Możemy wtedy nie tylko kontrolować rozwój pociech właśnie pod tym kątem, ale i sami zaangażować się w nauczanie. Choć samą naukę warto powierzyć profesjonalistom znającym się na rzeczy, nasza znajomość języka przyda się w późniejszych jej etapach (gdy dziecko będzie już w stanie choć trochę się nim posługiwać). Właśnie dlatego rozsądnie jest podjąć decyzję w kontekście języka na bazie własnej jego znajomości. Najlepiej z kolei połączyć właśnie ją z uniwersalnością konkretnego dialektu.

Podsumowanie

Uczenie dziecka języka obcego jest czymś bardzo roztropnym, a współcześnie i polecanym przez absolutnie każdego. Chcąc się na nie zdecydować należy jednak pamiętać, by nie wpajać mu tegoż języka z błędami, w niepoprawnej formie. Najmłodsi szybko chłoną wiedzę i nabywają przyzwyczajenia – dobrze byłoby, gdyby były one dobre. Właśnie dlatego postawmy na sprawdzoną, godną zaufania i podchodzącą do tematu w sposób profesjonalny szkołę językową – taką, jak MAK. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że nie zmarnujemy dziecku czasu, a nam samym – pieniędzy. Pamiętajmy też o specyfice nauczania najmłodszych – to różni się od tego „dorosłego” i tak naprawdę więcej w nim zabawy aniżeli przykładania się do opanowania czy to słownictwa, czy też zasad gramatycznych.