Czy nauczanie zdalne wpływa na naukę języków obcych?

Wyjazd do pracy za granicę to z oczywistych powodów bardzo atrakcyjna forma. W krajach zachodniej Europy możliwe jest zarobienie nawet kilkakrotnie więcej pieniędzy niż w tym samym czasie w Polsce. Oprócz tego pojawiają się również dodatkowe korzyści. Można wymienić choćby spędzenie czasu w otoczeniu innych okoliczności. Każdy kraj to jednak również trochę odmienna kultura, a więc również ciekawe przeżycia. Bardzo ważną częścią pracy za granicą jest również nauka języka obcego. Jest to jedna z najkorzystniejszych form. Wielu określa, że tylko tak można nauczyć się języka, ale jest to znaczące nadużycie. Wiele osób, które na wysokim poziomie posługują się językiem angielskim, nigdy nie było w Stanach Zjednoczonych bądź Wielkiej Brytanii. W ramach tego artykułu skupimy się głównie na jednym aspekcie. Czy języka obcego można nauczyć się zdalnie? Czy warto korzystać z oferty szkół językowych?

Immersja jako podstawa nauki języka obcego

Dlaczego nauka języka obcego jest tak skuteczna, gdy jesteśmy w innym kraju? Właśnie z powodu immersji. Czym ona jest? Możemy to pojęcie rozumieć jako zanurzenie się w języku. W obcym państwie jest o to najłatwiej, co nie zmienia faktu, że można stworzyć sprzyjające warunki również w Polsce. Im więcej okazji do kontaktu z językiem obcym, tym lepiej dla uczącego. Właśnie suma tych kontaktów to najskuteczniejsza metoda nauki. Najlepiej przeplatać różne elementy. Począwszy od małych jak np. zmiana polskiego na jakiś inny w telefonie do większych, jak mówienie do siebie lub oglądanie serialu w innym języku. Im głębsza będzie immersja, tym szybciej i efektywniej będziemy się uczyć. W relacji czasu do skuteczności najlepszą formą jest jednak szkoła językowa.

Nauka w szkole językowej

Dlaczego jest to tak skuteczna forma? Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze są to prywatne instytucje, a więc dbające o to, żeby zatrudniać najlepszych specjalistów. Po drugie ważne jest również otoczenie się odpowiednimi ludźmi. W państwowej szkole pojawia się ten czynnik przymusu. W prywatnej instytucji jesteśmy otoczeni ludźmi, którzy wiedzą, z jakiego powodu się tutaj znaleźli. Po trzecie grupy zazwyczaj są odpowiednio dobrane względem liczby uczestników. Tak to wygląda w przypadku nauczania stacjonarnego. Czy jednak jest również prawdą w odniesieniu do nauki zdalnej?

Czy nauczanie zdalne wpływa na naukę języków obcych?

Zdalna nauka języka obcego

Wcześniej wymienione zalety pozostają w niezmienionej formie w ramach nauczania zdalnego. Nie jest to w żadnym stopniu gorsza forma, a czasem bywa nawet efektywniejsza. Z jakiego powodu? Przede wszystkim w przypadku nauki zdalnej występuje znacznie mniej stresu. Dzięki temu z kolei będziemy swobodniej mówić i tym samym efektywniej się uczyć. Skąd to wynika? W domowych warunkach jesteśmy otoczeni tym, co dobrze znamy. Tym samym pojawia się komfort, co możemy bezpośrednio przełożyć na korzyści w nauce. Sama rozmowa to przekazywanie dźwięku oraz w pewnym stopniu obrazu (zarówno pewnych notatek, jak i gestykulacji podczas rozmowy). O ile trudno nauczyć się dobrze grać w piłkę nożną podczas formy zdalnej, w przypadku języka obcego nie ma żadnych przeciwwskazań.

Dodatkowe korzyści nauczania zdalnego

Wiemy już, że nie ma żadnych przeciwności, które w przypadku nauki języka obcego, preferowałyby nauczanie stacjonarne. Można znaleźć pewne drobne elementy, ale będzie to doszukiwanie się na siłę. Z kolei nauczanie zdalne to przede wszystkim oszczędność czasu związana z brakiem potrzeby dojazdu. Jednocześnie będziemy więc bardziej wypoczęci i tym samym łatwiej będzie od tego, co zostało przedstawione we wcześniejszej części artykułu. Immersja jest łatwiejsza do zastosowania w przypadku nauczania zdalnego. Zaoszczędzony czas możemy przecież przeznaczyć na inne formy zanurzenia się w języku. Może to być przykładowo obejrzenie kilku odcinków ulubionego serialu. Czasem dojazdy to odpowiednik czterech odcinków, a to niebagatelna różnica.

Łączenie wszystkich czynników nauki

Ważnym elementem jest przeplatanie nauki różnych umiejętności. Rozmowa jest jednym z najważniejszych czynników, który w dodatku często jest zaniedbywany w polskich szkołach. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo ważne jest również zrozumienie treści, która jest nam przekazywana. Ponadto warto to łączyć z gramatyką, czytaniem albo nawet pisaniem. Możemy mieć różne cele, ale systematyczny i wielowektorowy rozwój to największa szansa na osiągnięcie ostatecznego sukcesu. Nie możemy pominąć ani nauki niezbędnych słówek, ani gramatyki. Wszystko powinno jednak być dobrane w odpowiednich proporcjach. Wkuwanie słownika na pamięć nie będzie najlepszym pomysłem podobnie jak zrozumienie całej gramatyki bez prób rozmowy. Tutaj również ważna jest ta obecność szkoły językowej. Nauczyciele, którzy w nich pracują, wskazują pewien tor nauczania. W dodatku zapisanie się do szkoły to wrzucenie się do nauki języka.

W skrócie o nauczaniu zdalnym w nauce języka obcego

Nauczanie języka obcego należy do tych form, w których treningi zdalne są tak samo skuteczne jak stacjonarne. Ponadto pojawiają się dodatkowe korzyści. Dwie najważniejsze z nich to nauka w komfortowym dla siebie otoczeniu oraz oszczędność czasu związana z dojazdami. Ten z kolei idealnie nada się do obejrzenia kilku odcinków serialu w języku obcym. Łączenie przyjemnego z pożytecznym to przecież jedna z najskuteczniejszych form nauki.