Sposoby na motywację do nauki języków obcych

Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest czymś, co niezmiernie przydaje się w życiu codziennym, zarówno na przestrzeni prywatnej, jak i zawodowej. Nim jednak język tak właściwie opanujemy, będziemy musieli poświęcić temu długie godziny pracy. Choć niektórzy od razu będą czerpali z tego satysfakcję, dla równie dużej ilości uczniów problemem może być motywacja. W tym krótkim poradniku przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak ją pozyskać, a w konsekwencji uczyć się z chęcią i uśmiechem na twarzy.

Skąd wziąć motywację do nauki języków?

Motywacja do nauki języków obcych jest czymś na tyle specyficznym, że każdy bierze ją z czegoś innego. Jeżeli jej nie posiadamy, nie znaczy, że nie będziemy mogli nauczyć się języka – będziemy to jednak robić w bólu i z konieczności, a nie z przyjemności. Plusem jest jednak fakt, że motywację może odnaleźć każdy i każda z nas. Wystarczy, że jej poszukamy. Poniżej prezentujemy kilka naszych sposobów, najbardziej optymalnych i wygodnych, bo zwykle nie wymagających od nas olbrzymiego wysiłku, a za to przynoszących świetne efekty. Pamiętajmy, aby każdy z nich zaadaptować do własnych potrzeb, preferencji i oczekiwań.

1. Nie uczmy się sami!

Nie każdy dobrze radzi sobie w samodzielnej nauce. Dlatego właśnie sięgnięcie po pomoc innej osoby może być świetne – zwłaszcza, jeśli będzie to pomoc przyjacielska, a nie w typowej dla nauki relacji „nauczyciel – uczeń”. W dzisiejszych czasach nie jest ciężko znaleźć partnera do wspólnej nauki i dzielenia się własnymi przeżyciami. Wszystko za sprawą Internetu i specjalnie temu dedykowanych aplikacji. Nowe znajomości pozwolą nam używać języka w konkretnym celu, a nie uczyć się go dla zasady. To z kolei sprawi, że cały proces jest bardziej efektywny i zachęcający.

2. Sięgnijmy po mniej konwencjonalne formy nauki

Wraz z rozwojem technologii pojawiło się mnóstwo innych form nauki języka obcego, aniżeli trzymanie w ręku słownika, podręcznika i zeszytu ćwiczeń, dla wielu demotywujące. Jeżeli ta klasyczna jej forma nie odpowiada nam, powinniśmy sięgnąć po inną, bardziej dla nas atrakcyjną. Opcji mamy sporo, a do tych ostatnio bardzo popularnych należą:

  • fiszki językowe, które pozwalają nam uczyć się nie tylko słownictwa, ale i gramatyki – w sposób przyjemny, niezobowiązujący i wygodny;
  • aplikacje mobilne – ich plusem jest to, że same uczą się naszego zachowania i adaptują się do poziomu, jaki obecnie reprezentujemy. Podsuwają nam tym samym tylko te informacje, których jeszcze nie opanowaliśmy, z częstotliwością pozwalającą na ich przyswojenie. Są też podane w wygodnej i bardzo interesującej formie;
  • językowe portale społecznościowe – te pozwalają na wymianę informacji językowych między osobami uczącymi się języków. Są w stanie budować świetne relacje międzyludzkie, przy okazji będąc prawdziwą skarbnicą wiedzy.

    nauka angielskiego

3. Oglądajmy filmy i słuchajmy muzyki

Wiele do powiedzenia w nauce języka obcego ma tak właściwie obycie się z nim. Nie musi to oznaczać konieczności udania się poza granice naszego kraju, do państwa, w którym języka docelowego używa się natywnie (choć rzeczywiście, jest to jedna z lepszych opcji). Oglądanie filmów z dialogami w języku obcym jest w stanie zdziałać cuda. Zwłaszcza, że możemy to dostosować do naszego poziomu umiejętności, włączając napisy w języku rodzimym, a później – wraz z dokonywanym progresem – w języku obcym. Co ważne, nauczy to nas języka nie podręcznikowego, a używanego w życiu codziennym. Motywacji tutaj nadaje fakt, że języka uczymy się „mimochodem”, skupiając się na tym, co przekazuje nam dany film.

Również słuchanie muzyki w języku, którego się uczymy potrafi być cenną pomocą w obyciu się z nim.

4. Poznajmy kraj i planujemy podróż

Jeżeli uczymy się języka obcego, możemy ustalić sobie jako cel odwiedzenie kraju, w którym ludzie posługują się nim. Sprawi to, że będziemy mieli chęć do zgłębiania go i do rzeczywistego opanowania go w stopniu co najmniej komunikatywnym. Nie uczmy się więc wyłącznie języka, ale też poznajemy kraj z jego natywnymi użytkownikami. Dowiedzmy się więcej na temat ich kultury, obyczajów i zwyczajów, a także pomyślmy, co będziemy zwiedzać, gdy uda nam się dopiąć swego. Porządny cel to podstawa wysokiej motywacji.

5. Rozkładajmy sobie naukę

Nie ma nic bardziej zniechęcającego od nauki, jak nawał materiału do przyswojenia. Właśnie dlatego postarajmy się nie narzucać sobie presji nauki – uczymy się w swoim własnym tempie i poświęcamy temu tyle czasu, ile możemy i ile nie będzie dla nas męczące. Może to być godzina dziennie, mogą być dwie. Może też być kilkadziesiąt minut. Ważne, abyśmy robili to regularnie.

6. Zapiszmy się na kurs

Kurs językowy jest w stanie wyposażyć nas w wiedzę uporządkowaną i usystematyzowaną. Poleca się od niego rozpocząć przygodę z nauką. Można się na niego zapisać w naszej szkole językowej. 

Podsumowanie

Nauka języków obcych jest czymś, co jest w stanie otworzyć przed nami furtkę do lepszej przyszłości – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Poszerza horyzonty, pozwala na interakcję z ludźmi o zupełnie innej kulturze, poglądach oraz nastawieniu do życia. Sama w sobie jednak, niestety, wymaga mnóstwa pracy. Aby ta była efektywna, zadbajmy o właściwą motywację, ale też sięgajmy po każdą możliwą pomoc. Podstawę w niej mogą stworzyć nasze kursy, które potem możemy pogłębiać innymi, bardzo motywującymi sposobami.