Powrót do nauki języka obcego po przerwie

Nauka języka obcego nie jest tak łatwym zadaniem, jakby mogło się wydawać. Potrzeba wiele czasu, systematyczności i poświęcenia, aby móc osiągnąć pożądane efekty. Oczywiście jednym osobom taka nauka przychodzi z większą łatwością, inni mają ogromne bariery językowe, by dany język wykorzystywać. Od wkładu i zaangażowania zależy, jak efekty pracy będą wyglądać. A co w sytuacji, gdy dawniej uczyliśmy się języka i szło nam całkiem nieźle, ale z różnego rodzaju przyczyn musieliśmy zrezygnować? Jak powrócić do nauki języka obcego po latach?

Od czego zacząć?

Tak naprawdę zawsze powroty są trudne. Wiemy bowiem już czego możemy się spodziewać i obawa jest dla nas totalnym demotywatorem. Mamy chęć na nowo zacząć, ale boimy się kolejnego rozczarowania. Często jest tak, nie tylko w kwestii nauki języka, że mamy chęci, motywację i wizję, a kiedy już zaczniemy coś robić, zaraz zapał spada. I pojawia się kolejne rozczarowanie. I następne… Co więc zrobić, aby powrót do nauki języka obcego tym razem nie zakończył się fiaskiem?

Odpowiednia strategia to priorytet

Bez wątpienia zanim powrócimy, kluczowe znaczenie ma obranie odpowiedniej strategii. Podstawą jest powzięcie takich kroków, które zminimalizują ryzyko porażki. Nie możemy działać szybko, bez zastanowienia, pod wpływem impulsu. Takie bowiem działanie bardzo szybko zakończy się takim samym niepowodzeniem, jak poprzednie. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, tak, aby ta nauka po przerwie okazała się być bezbolesna i co ważne – skuteczna.

Wiele należy zacząć od początku

Z jazdą na rowerze jest tak, że raz się nauczymy i będziemy już potrafili jeździć na nim zawsze. Jeśli jednak chodzi o język obcy, niestety, ale ta reguła już się nie sprawdza. Im dłużej trwa przerwa, tym mniej się pamięta i tym trudniej jest na nowo zacząć. Kilka miesięcy bez języka powodują, że wiele słówek ucieka, a konkretne wyrażenia są nam zupełnie obce. Jak to, nic nie pamiętam? Przecież jeszcze całkiem niedawno znałem te słowa i wiedziałem, jak ich użyć? No tak, wszystko się zgadza. Wcześniej radziliśmy już sobie z językiem całkiem dobrze, ale nagle taka przerwa sprawiła, że wiele rzeczy musimy zacząć od początku. I to jest właśnie w tym wszystkim najgorsze. 

Zacznijmy wszystko od początku

Wiadomo, iż przerywając naukę, stanęliśmy w pewnym punkcie. Poziom zaawansowania znajomości języka może więc być w każdym przypadku zupełnie inny. To jednak, co stanowi kluczowe znaczenie i na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę, to przerwanie grubą kreską tego, co było. Oczywiście nie chodzi o to, aby zacząć naukę od początku: to be, podstawowe słownictwo i temu podobne działania. Należy jednak nie roztrząsać tego, co było. Nie skupiajmy się na poprzedniej metodzie, nie myślmy już o błędach, jakie popełniliśmy. Jesteśmy tu i teraz i to jest właśnie w tej chwili najważniejsze. Zaczynamy nową metodę, wybieramy nową szkołę językową lub korepetytora. Rozpoczynamy naukę na zupełnie nowych zasadach i z innym podejściem do tego tematu. 

szkoła językowa

Sprawdzenie poziomu swoich umiejętności

Niezwykle ważne, jeszcze przed rozpoczęciem nauki ma sprawdzenie poziomu swoich umiejętności. Nie chodzi tutaj o to, abyśmy samodzielnie zobaczyli, ile potrafimy, bowiem jest to nieadekwatne i mało profesjonalne. Należy postawić na rozmowę z metodykiem, który będzie w stanie racjonalnie określić, co potrafimy i od jakiego poziomu można dalszą naukę kontynuować. Ten etap jest niezwykle ważny, jeśli w grę wchodzi nasz powrót do kontynuowania nauki języka obcego. 

Odpowiednia szkoła językowa

Nie można zapomnieć o tym, że jednym z najważniejszych elementów jest szkoła językowa lub korepetytor. To właśnie od osób uczących nas zależy, jak ten powrót będzie wyglądał i jakie będą efekty naszej nauki. Przed dokonaniem wyboru dobrze jest sprawdzić opinie innych klientów, przejrzeć informacje o konkretnym miejscu. Dopiero mając 100% pewność, taką szkołę czy nauczyciela można wybrać. Bardzo często priorytetem przy dokonaniu wyboru konkretnego miejsca ma metoda nauki. Dziś dostępnych jest ich wiele i to, co nam odpowiada najbardziej, powinno być obiektem naszego zainteresowania.

Odświeżanie słownictwa i gromadzenie nowego

Będąc na etapie ponownej nauki języka obcego po latach, niezbędne jest bycie na bieżąco z materiałem, który jest na poszczególnych lekcjach przerabiany. Aby jednak efekty nauki były widoczne, dobrze jest postawić i na odświeżanie słownictwa, które wcześniej znaliśmy. Jest to dużo łatwiejsze, niż nauka od podstaw, dlatego też przypomnienie sobie słówek i zwrotów, poszerzy zakres możliwości w posługiwaniu się językiem, zarówno w mowie, jak również i na piśmie.

Tak naprawdę podstawą są na początku chęci. Jeśli one się pojawiają, następnie należy przemyśleć plan działania krok po kroku. Mając ustaloną strategię, możemy wybrać najlepszą szkołę językową i na nowo rozpocząć kolejny etap nauki języka angielskiego, z podstawą w głowie, ale i totalnie od początku – na zupełnie innych zasadach.