Obozy językowe dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że znajomość różnych języków jest przydatna w życiu. Dzięki temu możemy bezproblemowo porozumieć się na wakacjach, zostać tłumaczem lub nauczycielem i rozmawiać z osobami innych narodowości. Dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę i to właśnie w tym okresie ważne jest, żeby zadbać o ich edukację. Jednym z rozwiązań nauki jest obóz językowy dla naszych pociech. 

Czym jest obóz językowy?

Wakacje i ferie to okres wolny od szkoły. W tym czasie dzieci wypoczywają, ale zazwyczaj po kilku dniach zaczynają się nudzić. Nauka języków na własną rękę, w domu nie zawsze spełnia swoje zadanie. Często w wakacje decydujemy się na obóz dla swoich dzieci, co jeśli można połączyć przyjemne z pożytecznym? Dobrym pomysłem jest obóz językowy, który pomoże w lepszym poznaniu języka i wypełni czas wolny. Obóz językowy to wyjazd, który ma na celu pogłębienie znajomości konkretnego języka obcego. Dodatkowo jeśli obóz odbywa się za granicą jest to również możliwość na poznanie danego kraju i spędzenie aktywnie czasu. Na takim wyjeździe można zwiedzać, poznawać kulturę kraju, bawić się, a przy tym wszystkim się uczyć. Zajęcia oraz konwersacje są prowadzone w większości przypadków przez native speakerów, którzy wymagają komunikowania się za pomocą języka obcego. Dodatkowo jeśli jest to obóz międzynarodowy – dziecko będzie zmuszone porozumiewać się w języku innym od swojego ojczystego. Decyzja o takim wyjeździe powinna być podjęta oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu z dzieckiem, żeby nie narażać go na niepotrzebny stres związany z koniecznością porozumiewania się w języku obcym. 

Obozy językowe mogą trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Im dłuższy obóz tym większa szansa na pogłębienie języka obcego i lepszego zapoznania się z nim. Oprócz tego, taki wyjazd z pewnością jest niezwykłą i niezapomnianą przygodą. Oswajanie z językiem pozwala pokonać bariery mówienia, a naturalne rozmowy z rówieśnikami i potrzeba komunikacji w grupie z pewnością się do tego przyczynią. 

Obóz językowy – wybór 

Znając swoje dziecko jesteśmy w stanie wybrać dla niego taki obóz, który najbardziej przypadnie mu do gustu i spełni oczekiwania obu stron. Nauka języka obcego jedynie w szkole nie zawsze jest wystarczająca. Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko perfekcyjnie mogło porozumiewać się w przyszłości warto zadbać o to od najmłodszych lat. Należy zacząć od tego, że jadąc na obóz językowe nie jest wymagane jego wcześniejsze poznanie. Szkoły językowe mogą przyjmować nawet początkujących kursantów, którym zależy na nauce zupełnie nowego języka. Warto, żeby dziecko przed wyjazdem miało jakiekolwiek doświadczenie lub obycie z konkretnym językiem, ale nie jest to jednak wymagane. Największe postępy podczas obozów są widoczne u najmłodszych dzieci, które uczyły się słówek i podstawowych zwrotów, ale nie musiały się komunikować. Wyjazd pomoże zastosować im to, czego dotychczas się nauczyły i być może nawiązać międzynarodowe przyjaźnie. 

Obozy jezykowe dla dzieci

Decydując się na kolonie możemy wybrać między Polską oraz innymi krajami. Wszystko oczywiście zależy od tego, która opcja jest dla nas bardziej przystępna i interesująca. Biorąc pod uwagę obóz za granicą mamy szansę na to, żeby dziecko dodatkowo poznało inną kulturę. Poza tym będzie porozumiewać się wyłącznie w języku obcym, co wpłynie na naukę. Co ciekawe, zakwaterowanie na obozach językowych za granicą często odbywa się w domach rodzin obcojęzycznych. Bardzo ważnym elementem na takim wyjeździe jest przełamywanie własnych barier i ograniczeń. Często boimy się mówić w języku obcym i czujemy wewnętrzną blokadę. Tego typu wyjazd z całą pewnością wpłynie na zmianę podejścia. Ponadto obóz jest ważnym aspektem ze względu na samodzielność dziecka podczas całego pobytu. 

Obóz językowy w Polsce także może być efektywnym wykorzystaniem czasu i zagwarantuje skuteczną naukę języka obcego. Tego typu wyjazd powinien być przede wszystkim ukierunkowany na to, żeby stworzyć warunki, które najbardziej będą odpowiadały tym, które występują za granicą. Głównym językiem, którym można się porozumiewać z nauczycielami i rówieśnikami powinien być język kursu. Jedynie komunikacja i możliwość rozmowy w języku obcym pomoże w otwarciu się. Daje to również możliwość poznania i wyrobienia akcentu. Są to wyjazdy dla osób, które dopiero zaczynają swoją naukę z językiem obcym i chcą przyzwyczaić się wśród swoich rodzimych rówieśników. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru obozu językowego? 

Główną kwestią jest wybór języka, który chce nauczyć się nasze dziecko. Następnie musimy wybrać miejsce, gdzie będzie odbywał się taki kurs. Może być to malownicze miasteczko w Polsce lub metropolia za granicą. Bardzo ważne jest czas trwania obozu, ponieważ oferty są bardzo zróżnicowane. Im dłuższy wyjazd, tym bardziej efektywny i skuteczniejszy sposób na naukę. Liczebność grup to również istotna sprawa. Od tego zależy jak będzie przebiegała nauka i na ile indywidualne będzie podejście nauczycieli. Trzeba pamiętać, że poza odpoczynkiem to dalej jest wyjazd, na którym dziecko ma się czegoś nauczyć. Dobrze byłoby gdyby zajęcia dodatkowe także były organizowane. Jest to duży atut dla młodszych uczestników.