Świąteczne zwyczaje w Europie

Boże Narodzenie to czas ważny dla każdego człowieka, ponieważ możemy spotkać się w tym okresie z najbliższymi. Choć Boże Narodzenie jest ważnym świętem niemal na całym świecie, w każdym państwie istnieją podobieństwa i różnice w tradycjach, jakie są kultywowane.

Święta w Niemczech

W Niemczech 6 grudnia jak na całym świecie obchodzony jest dzień świętego Mikołaja tzw. „Sankt Nikolaus Tag”. Dzieci z niecierpliwością czekają na drobne upominki, a Mikołaj wygląda nieco inaczej niż typowy znany odpowiednik amerykańskiego Mikołaja — posiada on czerwony płaszcz i biskupie nakrycie głowy. U naszych sąsiadów istnieje również „Noc Krampusa”. Traktowany jest jako pomocnik świętego Mikołaja, który karze niegrzeczne dzieci. Polskie kalendarze adwentowe wywodzą się z corocznej tradycji niemieckiej – dwadzieścia cztery dni odliczania do świąt jest nagradzane czekoladką, ale też różnymi ciekawostkami ukrytymi w kalendarzu adwentowym. W Niemczech popularnym ciastem pieczonym w Boże Narodzenie jest Stollen, jest ono zrobione z mąki owoców i przypraw. W dniu Bożego Narodzenia posypuje się je cukrem pudrem.

Brytyjskie tradycje 

W Anglii natomiast, w odróżnieniu od Polski, 24 grudnia jest zwykłym dniem. Jedyne co to wieczorem Anglicy wieszają skarpety nad kominkiem, aby dostać upominek od Mikołaja. Pierwszy dzień świąt – 25 grudnia jest dniem bardzo uroczystym. Anglicy spożywają wykwintny obiad, który przypomina naszą wieczerzę wigilijną. Kolejny dzień, 26 grudnia to w Anglii tzw. Boxing Day, czyli dzień, w którym rodziny przygotowują paczki dla potrzebujących. W Anglii nie obowiązuje post, stąd zamiast karpia i pierogów jako główną potrawę świąteczną spotkać możemy pieczonego indyka. 

Południowe zwyczaje

We Włoszech w wieczór wigilijny, po pasterce cała rodzina zbiera się w domu na składanie życzeń, świętując przy winie. Potrawy, jakie podawane są w czasie wigilii, są potrawami postnymi, jest ich 13 w odróżnieniu od 12 potraw w Polsce. Włosi często świętują przy winie, dlatego w czasie ich najważniejszych świąt w roku musi być to najlepsze, jakie aktualnie posiadają. 

W każdym z tych krajów tradycje świąteczne różnią się miedzy sobą. Jednak okres ten jest szczególny dla każdego, dlatego nieważne jak je spędzimy, najważniejsze jest kultywowanie tych tradycji w gronie rodzinnym.