Nauka języków u naszych dzieci w domowym zaciszu.

Jak wspomagać naukę języków u dzieci w domowych warunkach?

Nauka języków obcych to dziś nieodłączny element tego, co nasze dzieci muszą przyswoić. Pomaga im to w przyszłej karierze czy chociażby przydaje się na wszelkiego rodzaju podróżach zagranicznych. Wiele osób cierpliwie czeka, aż nauka w szkole, czy na kursach zaspokoi nasze lub dziecka aspiracje w tym zakresie, ale jeśli chcemy, aby było to bardziej efektywne, to powinniśmy im w tym pomóc.

Wspólna nauka.

Nie od dziś wiadomo, że każde dziecko jest głównie zapatrzone w nas – rodziców. Dzięki wspólnej nauce możemy nie tylko pomóc w edukacji, ale również zacieśniamy nasze więzi z dzieckiem. Pokazujemy mu tym, że nauka towarzyszy nam przez całe życie, a nie tylko podczas szkoły i dajemy przykład osoby, która o tę naukę właśnie dba. Dla nas jest to okazja, by zobaczyć, gdzie są mocne strony naszej pociechy, za które możemy pochwalić, a gdzie są rzeczy, które wymagają poprawy. Naszymi obserwacjami możemy potem podzielić się z nauczycielem, co jeszcze bardziej przyśpieszy cały proces.

Nauka poprzez zabawę.

Jeżeli sprawi, że nauka będzie się pozytywnie kojarzyć naszym pociechom, to również przyczynimy się do ich szybszego rozwoju. Znajdźmy zabawy, za którymi przepada bardziej i zacznijmy wplatać tam trochę nauki nowego języka. Nazywajmy rzeczy, przypnijmy karteczki z nazwami danych zabawek, tak aby utrwalać. Jeżeli również uczyliśmy się danego języka, to możemy podczas zabawy porozumiewać się wspólnie za jego pomocą. Pamiętajmy, by nie przesadzić – musimy ciągle kontrolować to, czy nasze dzieci odbierają to jako dodatek do zabawy, czy zaczynają już odczuwać to jako nużący obowiązek.

Słowo na dziś.

A jeżeli okazuje się, że szkolne obowiązki i dodatkowe zajęcia to już dużo nauki, i stresu, to po prostu ograniczmy nasze metody do minimum, i szukajmy w słowniku nieco trudniejszego słowa, które zaserwujemy w dzisiejszym dniu jako mała ciekawostka. Może to niewielka dawka wiedzy, ale z pewnością zaowocuje na przestrzeni czasu.