Jak znajomość obcych języków wpłynie na nasze zarobki?

Dziś każdy z nas wie, że nauka obcych języków przynosi wiele korzyści, ale mało kto tak naprawdę zna ich realne przełożenie. Nieraz słyszeliśmy, że dzięki znajomości danego języka jesteśmy w stanie zarabiać więcej – ale o ile? Pytań jest wiele, a w całym Internecie ciężko doszukać się konkretnych odpowiedzi. Z pomocą przychodzi nam badanie prowadzone przez serwis Wynagrodzenia, który zlecił sprawdzenie, jak zmienia się pensja, w odniesieniu do znajomości języków obcych.

Konkretne liczby

Od razu przejdziemy do konkretów – rok 2020 zmienił wiele w dzisiejszym rytmie pracy. Zmiany te, na pewno pozytywnie wpływają na osoby, które do komunikacji posługują się językami obcymi. Największy wzrost zarobków zanotowano u osób, które posługują się płynnie językiem niemieckim. Takie osoby na rynku specjalistów zarabiały blisko 2000zł więcej, niż ich koledzy, bez tej umiejętności. 

Jak stopień znajomości wpływa na zarobki?

I tu również spore zaskoczenie. Biorąc pod uwagę język angielski – osoby początkujące mogły liczyć na zarobki nawet do 3000 niższe, niż osoba, która opanowała język niemal do perfekcji. Innymi językami, które mogą nam bardzo pomóc w rozwoju zawodowym, są francuski, hiszpański oraz języki skandynawskie. Z tych spoza Europy – specjaliści, których zadaniem jest kontakt z chińskimi inwestorami, zarabiają najwięcej i ich zapotrzebowanie rośnie.

Czy znajomość języków wystarcza?

Niestety nie. Należy pamiętać, że sama znajomość angielskiego, czy niemieckiego nie zapewnia nam wzrostu pensji. Kluczowe jest zatem to, aby zrobić wywiad, jaki język w naszej branży jest najbardziej potrzebny i na podstawie tego zacząć naukę. Niekoniecznie pod względem zarobków odpowiednia będzie nauka angielskiego, czy niemieckiego, gdyż są to dwa najpopularniejsze języki – nieraz warto nauczyć się tych bardziej niszowych, by móc wykorzystać naszą nietypową wiedzę na rynku pracy.

Zajrzyj do nas, aby rozwinąć swoje umiejętności w znajomości języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego.