Najlepszy czas na naukę u dzieci

W czasach, gdy znajomość języków może również definiować np. rozwój naszej kariery, powinniśmy kłaść bardzo duży nacisk na ich naukę. Moment, w którym zaczniemy się ich uczyć, bardzo mocno wpływa na to, czy będzie nam to przychodzić z łatwością, czy też nie. Jeżeli myślimy nad nauką naszych dzieci, to nie czekajmy na nic — im wcześniej zaczniemy, tym wiedza przyswajać się będzie szybciej.

Kiedy najlepiej zacząć naukę języków?

Do trzeciego roku życia każdy język, nawet ten ojczysty jest czymś nowym dla dziecka. Możemy to wykorzystać i jednocześnie uczyć go od razu dwóch na raz. Przychodzi mu to naturalnie, zarówno nie jest to zbyt uciążliwe, gdyż dopiero co zaczyna pojmować całą zasadę składania zdań czy wymowy. Taki stan utrzymuje się średnio do 6 roku życia, gdzie te podstawy językowe są przez dziecko utrwalane. Później dobrze jest się skupić na gramatyce i szlifować nabyte już umiejętności. Nie pozostawiać wszystkiego w rękach szkolnych zajęć, ale również samemu pracować z naszym synem lub córką i wspomagać go.

Dlaczego dzieci uczą się szybciej?

Powodów jest kilka. Pierwszy z nich to fakt, że umysł dziecka średnio przyswaja nawet dwa razy więcej informacji, niż osoby dorosłej. Taka tendencja ma miejsce do 10 roku życia, w którym to obserwujemy najszybszy rozwój naszej pociechy. Kolejny odnosi się do budowy narządów mowy — krtań u człowieka formuje się właśnie w najmłodszych latach, a co za tym idzie, determinuje później to, czy wymowa, nawet ta najbardziej skomplikowana będzie prosta i naturalna.

Jaki język dla dziecka wybrać?

Na pewno śmiało można zacząć od języka angielskiego, który przewijać się będzie wszędzie podczas dorastania — w szkole, pracy, czy w codziennych czynnościach. Warto pamiętać, że na początku poza językiem polskim, powinniśmy się skupić raczej na jednym obcym, by nie wprowadzić zbędnego chaosu.